•          HISTORIA SZKOŁY W MIESZKOWIE


          • Początki historii


          •    Dzieje szkoły w Mieszkowie sięgają XVIII w., czasów Komisji Edukacji  Narodowej. Później, w czasach zaborów (dla Mieszkowa od 1793r.) mieszkowskie dzieci uczęszczały do szkoły niemieckiej. Dowody na istnienie takiej szkoły znajdują się w Izbie Pamięci, gdzie w jednej  z gablot możemy zobaczyć  kronikę szkoły ludowej z końca XIX wieku, do której uczęszczał nasz patron generał Stanisław Taczak. 

              Kolejne ślady istnienia i funkcjonowania szkoły w Mieszkowie znajdziemy na kartach pierwszej polskiej kroniki, która jest dowodem  istnienia  w Mieszkowie polskiej szkoły po odzyskaniu niepodległości. W szkole znajduje się kronika z 1922r. Pierwszym kierownikiem był Jan Remer. Do obwodu szkoły należał wówczas Mieszków, Wolica Pusta i Radliniec. Dzięki  jego zapisom możemy wiele dowiedzieć się na temat życia szkoły, jak również o wydarzeniach jakie miały miejsce w tamtych czasach.  Szkoła mieściła się w niewielkim budynku na Rynku pod nr 29.


             Szkoła znajdowała w północno zachodniej pierzei Rynku, budynek możemy zobaczyć również obecnie.

          • W nowym budynku szkolnym od 1937 roku


          •   Nowa karta historii otwiera się w lipcu 1934 r. Uchwała  Rady Gminy i Rada Szkoły informuje o budowie nowej szkoły. Plac pod budowę zlokalizowano na 10 morgowej działce  przy drodze  z Mieszkowa do Żerkowa. Prace postępowały w błyskawicznym tempie. Po trwającej niespełna 3 lata budowie budynek szkoły był gotowy.

            12 stycznia 1937 roku nastąpiło przeniesienie szkoły z Rynku do nowego budynku szkolnego przy ulicy Radlinieckiej  11. 

             We wrześniu 1939r. żołnierze niemieccy wraz z niemiecką ludnością cywilną zajęli budynek szkoły. W październiku 1940 roku okupant  urządził tu niemiecką szkołę dla polskich dzieci. W połowie 1941 roku  zamienił budynek szkoły w obóz dla chłopców niemieckich. Przebudowano kilka sal lekcyjnych dla potrzeb obozu. Młodzież tam umieszczoną wychowywano w duchu barbarzyństwa i nienawiści do dzieci polskich i Polaków. Tymczasem nauka dzieci polskich   dotychczasowego obwodu odbywała się w starym budynku na Rynku i w Domu Parafialnym. 

               

          • W okresie powojennym

          •   Szkołę odzyskano w lutym 1945r. W czasie wakacji letnich przeprowadzono remonty sal lekcyjnych i nowy rok szkolny 1945/46 rozpoczęto w obecnym budynku szkoły. Kierownikiem był nadal Jan Remer. Głównym zadaniem szkoły oprócz pracy  z kolejnymi rocznikami dzieci   i młodzieży było organizowanie kursów ogólnokształcących w zakresie klasy siódmej szkoły podstawowej. Na kursach tych uczyli się dorośli, którym zawierucha wojenna nie pozwoliła ukończyć wcześniej szkoły. 

          • Zmiana w 1963 roku

          •   1 kwietnia 1963 roku nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika szkoły. Po pięćdziesięciu latach pracy pedagogicznej na emeryturę odszedł Jan Remer.    

               Nowym kierownikiem został nauczyciel Stefan Tobolski. Był on też organizatorem i dyrektorem Szkoły Przysposobienia Rolniczego, którą otwarto w gmach szkoły w 1963r. Jako nauczyciel i dyrektor szkoły pracował społecznie: był radnym, przewodniczącym Komisji Oświaty i członkiem Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Mieszkowie. Jako radny był inicjatorem budowy Domu Kultury w Mieszkowie. W szkole zorganizował szkolenie na prawo jazdy rowerami i pojazdami konnymi dla mieszkańców wsi. Modernizacji uległo oświetlenie szkoły. Wymieniono całą sieć energetyczną. Oświetlono otoczenie szkoły pierwszą w Mieszkowie lampą rtęciową. Nowa linia energetyczna pozwoliła na urządzenie hydroforni. Wywiercono nową studnię, a szkołę skanalizowano. 


              

          • Nauka do późnych godzin 

          •  Obwód szkoły obejmował wówczas wsie: Mieszków, Stramnice i Osiek (położone woj. kaliskim) oraz Wolicę Pustą, Radliniec i Dąbrowę (położone w woj. poznańskim). Szkoła była przepełniona i nauka odbywała się do późnych godzin wieczornych (nawet do godziny 19.30). Z tego powodu rozpoczęto starania  o rozbudowę szkoły.

               Dyrektor Stefan Tobolski przeszedł na emeryturę po czterdziestu latach pracy pedagogicznej i dwudziestu jeden kierowania Szkołą Podstawową w Mieszkowie z dniem 31 sierpnia 1984 roku.


          • To też budynek naszej szkoły

          •     Następcą dyrektora Tobolskiego został  od 1984r. pan Czesław Kluczyk, który funkcję dyrektora sprawował przez sześć lat. Ówczesny dyrektor zarządzał dwoma budynkami szkolnymi: głównym budynkiem przy ulicy Radlinieckiej i budynkiem na Rynku.

             Dzięki jego staraniom kolejny dyrektor Jan Bartczak od 1990r., mógł przeprowadzić wymianę piecy kaflowych na centralne ogrzewanie.Nie każdy pamięta, że w latach 80 /90-tych funkcjonowała  tzw. filia szkoły na Rynku, gdzie uczyły się dzieci sześcioletnie,  uczniowie klas pierwszych oraz mieściła się biblioteka szkolna.

          • Szkoła po remoncie

          •  

                   Dzięki staraniom Czesława Kluczyka kolejny dyrektor Jan Bartczak (od 1990r.), mógł przeprowadzić wymianę piecy kaflowych na centralne ogrzewanie. W lipcu 1997r. rozpoczęto  generalny remont  i rozbudowę szkoły. We wrześniu 1998r. uczniowie powitali rok szkolny w nowym spełniającym nowoczesne standardy wyremontowanym budynku (dobudowano jedną salę lekcyjną, szatnię, sanitariaty, uruchomiono szkolną oczyszczalnie ścieków).

            Szkoła uzyskała nowy wygląd.


          • Reforma - sześcioklasowa szkoła podstawowa

          •             Od lutego 1999r. obowiązki dyrektora szkoły przejęła Anna Lala. We wrześniu 2001r. nastąpiło powiększenie obwodu szkolnego o wsie Kąty i Radlin.

             Do szkoły zaczęły uczęszczać dzieci ze wsi Radlin i Kąty dowożone  szkolnym autobusem.

            W 1999 r.- ruszyła reforma oświatowa. Szkoła w Mieszkowie została  szkołą podstawową. Najbliższe gimnazjum powstało  w Cielczy. 


                   

                     W  2002r. rozpoczęto kolejne prace remontowe,  tym razem w celu uruchomienia w szkole pracowni komputerowej. Zaadoptowano dwa pomieszczenia byłego mieszkania pani Marii Grześkowiak, byłej nauczycielki biologii.

            W marcu 2003 roku odbyło się oficjalne otwarcie pracowni,  a kwietniu odbyły się pierwsze kursy dla rolników na 8 stanowiskach komputerowych.

            Opiekę nad pracownią objęła była pani Teresa Smoczyk, pierwsza nauczycielka informatyki w szkole w Mieszkowie. W  pod koniec roku 2005 szkoła wzbogaciła się o kolejne 10 komputerów i laptopa.

               W 2005 r. w sali nr 10  powstało szkolne ,,muzeum". Eksponaty  zamieniły izbę lekcyjną w salę muzealną, w której  odbywały się lekcje historii.  Realizacja projektu " Wystawa pamiątek rodzinnych" była sukcesem  całej społeczności szkolnej, uczniów, rodziców i nauczycieli. Powstała pod kierunkiem nauczycielki historii Jolanty Waszak-Nowak 

              W 2006r.  Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich doceniając sukcesy uczniów pani Waszak-Nowak powierzyło szkole  zorganizowanie  etapu wojewódzkiego  X  Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Było to wydarzenie ważne dla  całej społeczności Mieszkowa i gminy.

                W 2007r.  Dwukrotne zwycięstwo w konkursie ekologicznym wzbogaciło szkołę o sprzęt komputerowy i multimedialny o wartości 9 tys. złotych. Opiekę nad udziałem w konkursie sprawowała pani Danuta Szymkowiak.

            W sierpniu 2008 r. – kolejny remont, wykonano termomodernizację budynków szkoły.

                 W 2008r. kiedy cała Wielkopolska  przygotowywała się do obchodów 90. rocznicy zwycięskiego powstania, stało się oczywiste, że szkoła w Mieszkowie, nie posiadająca dotąd imienia  powinna otrzymać imię Stanisława Taczaka. 
            Nadanie  szkole imienia i sztandaru stało się dla szkoły wyzwaniem. Wyznaczone  zostały konkretne  cele i zadania. Rozpoczęło się gromadzenie materiałów na temat przyszłego patrona szkoły generała Stanisława Taczaka.
              
            W maju 2008r. dyrektor A. Lala złożyła wniosek do Burmistrza Jarocina o nadanie Szkole Podstawowej  w Mieszkowie imienia gen. Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego urodzonego w Mieszkowie.

            We wrześniu 2009 biblioteka szkolna przeszła pod opiekę Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Jarocinie stając się jej filią.


                2011 r. Szkoła bierze udział w projekcie „ Równe szanse edukacyjne dla dzieci  z gminy Jarocin”
            2011 r. Szkoła bierze udział w projekcie "Kreatywna Szkol@". Otrzymaliśmy 32 notebooki. Staliśmy się posiadaczami mobilnej pracowni multimedialnej.


          • Nadanie szkole imienia generała Taczaka

          • 16 stycznia 2009r. to ważny dzień w historii szkoły. W tym dniu nadano szkole imię gen. Stanisław Taczaka, pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, poświęcono sztandar, a na budynku szkoły umieszczono medalion z popiersiem generała. Odsłonięcia pamiątkowej dokona wnuk generała pan Jerzy Gogołkiewiz który przybył na uroczystość wraz z rodziną.

             

          • Marzenia się spełniają - otwarcie sali gimnastycznej

          • Rok szkolny 2012/13 uczniowie rozpoczęli  w odnowionym budynku. Pracę rozpoczęła pani Marlena Naklicka  obejmując obowiązki dyrektora szkoły. Wiosną 2013r. przy pomocy rodziców przeprowadzona została wycinka drzew na boisku szkolnym, a w wakacje 2013r. wykonano prace wokół szkoły. Z dniem 1 marca 2013 roku w szkole  rusza e-dziennik ze strony WWW.NOVO-szkola.pl

            8 kwietnia 2014 roku na boisku szkolnym posadzony został ,, dąb katyński” ku pamięci Józefa Rusinka, oficera z rodziny państwa  Krystyny i Stefana Tobolskich (były dyrektor szkoły).

          • 8o urodziny szkoły 1937-1917

          •    W 2015 roku spełniło się marzenie wielu pokoleń uczniów i rodziców naszej szkoły. 14 października 2015r odbyło się oficjalne oddanie do użytku sali sportowej. Do tej pory zajęcia wychowania fizycznego w szkole w Mieszkowie odbywały się bowiem „pod chmurką” lub na szkolnych korytarzach, a budowa sali sportowej była długo oczekiwana przez całą szkolną społeczność. Obiekt  zapewnił odpowiednie warunki rozwoju fizycznego nie tylko uczniom podstawówki, ale także całej lokalnej społeczności. Z tego powodu podczas uroczystości otwarcia nie zabrakło podziękowań pod adresem osób, które zabiegały o budowę  sali oraz przyczyniły się do realizacji inwestycji. Podczas uroczystości odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi, a uroczystość   została zwieńczona częścią artystyczną, przygotowaną przez uczniów szkoły pod kierunkiem  pań Marii Ewiak   i Jolanty Waszak-Nowak. Koordynatorem całości był nauczyciel w-fu Andrzej Gorzelańczyk Uroczystość rozpoczęła się oryginalnym polonezem w wykonaniu uczniów pani dyrektor  M. Naklickiej. i pana A. Gorzelańczyka, a zakończyła   nietypowa musztra, którą poprowadził  pan Wojciech Koterba

             


          • 8o urodziny szkoły 1937-1917


  • Galeria zdjęć

      brak danych