• PAMIĘTAJ, ŻE W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH
    ZAWSZE MOŻESZ SKORZYSTAĆ Z:

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

116 111

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży jest dostępny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Całą dobę, na stronie www.116111.pl/napisz dostępna jest też pomoc online.

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"

800 120 002

Konsultacje w sprawie przemocy prowadzone są wyłącznie drogą telefoniczną pod numerem infolinii 800 120 002, mailową pod adresem niebieskalinia@niebieskalinia.info

Zdrowie psychiczne. Najmłodsze dziecko, które w ostatnim roku chciało  odebrać sobie życie, miało siedem lat

• Co dzieci chciałyby nam powiedzieć, ale nie zawsze potrafią…

• Proszę, nie krzycz. Twój krzyk sprawia, że się boję i zaczynam myśleć, że jest ze mną coś nie tak.
    • Słuchaj mnie uważnie. Kiedy mówię o tym, co dla mnie ważne, patrz mi w oczy. To pokazuje, że cenisz mnie i moje sprawy.
    • Pozwól mi rosnąć w swoim tempie. Nie zmuszaj mnie do robienia rzeczy, na które jeszcze nie jestem gotowy. Pamiętaj, że jestem dzieckiem i najlepiej poznaję świat poprzez zabawę.
    • Cenię każdą chwilę, którą spędzamy razem. Kiedy jesteś w dobrym humorze, bawimy się, śmiejemy i tworzymy wspomnienia, które będą mi towarzyszyć przez całe życie.
    • Proszę, nie porównuj mnie do innych. Czuję się wtedy gorszy, a przecież tak bardzo potrzebuję Twojej akceptacji.
    • Przytul mnie, kiedy jest mi smutno. Pozwól mi wyrazić swoje uczucia. Nie mów mi, że powinienem zawsze być w dobrym nastroju. Moje uczucia są prawdziwe, tak jak Twoje.
    • Naucz mnie troszczenia o siebie. Pokaż mi, że dbanie o swoje potrzeby jest ważne. Chcę widzieć, że jesteś szczęśliwy, a nie że cierpisz i poświęcasz się dla mnie.
    • Bądź ze mną, kiedy się boję. Nie wyśmiewaj moich lęków. Powiedz mi, że też kiedyś bałeś się ciemności i pozwól mi mieć latarkę przy łóżku.
    • Kochaj mnie za to, kim jestem. Nie tylko za to, że jestem „grzeczny” czy że dobrze biegam. Kochaj mnie także wtedy, kiedy popełniam błędy i potrzebuję Twojego wsparcia.
    • Okazuj miłość swojemu partnerowi. To od Was uczę się, jak radzić sobie z trudnościami i jak rozwiązywać konflikty.
    • Pamiętaj, że najprawdopodobniej przejmę Twoje przekonania o sobie, o innych ludziach, o życiu. Zastanów się, czy są one prawdziwe i czy będą mi służyć.
    • Wiem, że kochasz mnie i robisz dla mnie wszystko, co w Twojej mocy. Pokaż mi, że gorsze dni i drobne potknięcia są częścią życia. Naucz mnie, jak wyciągać wnioski, dbać o swoje samopoczucie i wybaczać sobie błędy.
    • Uśmiechaj się do mnie. Twój uśmiech działa na mnie kojąco. Dzięki niemu czuję się bezpieczny i kochany.